Vysílání nabité hudbou a informacemi o Skandinávii každý čtvrtek v sudém týdnu od 18 hodin na www.radior.cz!
Další vysílání již 17. května!
ARCHIV VYSÍLÁNÍ zde!

pondělí

Drobky o Thoru Heyerdahlovi

Vysílání na téma Přírodní katastrofy je potřeba také odlehčit. O tom, že živly se dají mnohdy zkrotit, společnost mnohokrát přesvědčil nenapravitelný milec dobrodružství, slovutný Thor Heyerdahl. A právě jemu jsme před dvěma týdny věnovali začátek tematického vysílání.

Jméno Thora Heyerdahla vám jistě není neznámé. Thor byl  norský experimentální archeolog/antropolog, mnohem lépe je ale vystihuje samo slovo dobrodruh. Měl totiž v tomto směru neuvěřitelnou kuráž a nadšení pro věc! Do přírody ho to táhlo už od dětství, volný čas trávil v divočině, v zimě se potuloval po horách. Z lásky k přírodě se dal na studia zoologie, které jej ale příliš nenadchlo, protože mu připadalo statické. A Thor se chtěl rozletět!

Ve 30. letech se svou milou odjel na ostrov Fatu-Hiva s cílem vrátit se k naprosté přirozenosti,  „překročit tisíce let, ke způsobu života pravěkého člověka“, což samozřejmě obnášelo i to, že nenosili prakticky žádný oděv a živili se tím, co našli nebo ulovili. A  právě tento pobyt v Thorovi probudil zájem o starobylé civilizace a jejich kultury; domorodci z Fatu-Hiva mu totiž vyprávěli o tom, že jejich předci přišli z východu, přes moře. Thor, zaujatý tímto vyprávěním, se tedy ponořil do studia a vytasil se s teorií, že jihoameričtí indiání byli velmi šikovní mořeplavci, kteří při plavbě zdatně využívali mořských proudů a větrů. Vědecká obec ale jeho tvrzení nebrala příliš vážně,  a tak se umanutý Thor rozhodl vyzkoušet si to na vlastní pěst a dokázat, že se se svou teorií nemýlí. A tak si milý Thor postavil vor a spolu s dalšími pěti muži vyrazil na nebezpečnou výpravu, kterou všichni považovali za téměř jistou sebevraždu. Navzdory všem ochybnostem výprava úspěšná (vor úspěšně přežil bouři, problematické se nakonec ukázalo přistání), expedice tak vyvolala hotovou senzaci. Výpravu tehdy totiž považovali za takové bláznovství, že posádka musela podepsat lejstra, kde se peruánské námořnictvo zbavuje jakékoliv odpovědnosti. Šest statečných námořníků za přibližně tři měsíce urazilo na poměrně jednoduchém voru asi osm tisíc kilometrů!

Jedné z pozdějších expedic (přesněji druhé expedice na Velikonoční ostrovy) se účastnil i český inženýr Pavel Pavel a pomohl dobrodruhovi s technickou stránkou věci při vyzvdvihování dnes už světoznámých soch.

Thor Heyerdahl hojně přednášel a publikoval články nejen o svých výpravách, ale také o ochraně životního prostředí, zejména o ochraně moří. Založil také Thor Heyerdahl International Maritime Enviromental Award, jeho jméno nese i letní škola zabývající se ochranou prostředí.

A pokud vás osudy zapáleného přírodovědce zaujaly, máme pro vás i jeden čerstvý filmový tip! Na Severském filmovém podzimu se letos bude vysílat oceňovaný film Kon-Tiki, který pojednává právě o Thorově plavbě na voru. Tak si to nenechte ujít!
 


Obrázek: http://blog.sivletto.com/ 

neděle

Filmový tip: Marie Krøyer (2012)

Jestli si rádi prostřednictvím filmů rozšiřujete kulturní povědomí, pak byste si rozhodně neměli nechat ujít historicko-biografický film ze švédsko-dánské produkce Marie Krøyer. Stačí v pondělí naladit Cinemax2 v 11.00 nebo 3.45.

Rok starý film má na svědomí Bille August, známá to persona severského filmu. Režisér filmů, jako je Pelle Dobyvatel nebo S nejlepšími úmysly, si tentokrát jako námět vybral skutečné osudy malíře Sørena Krøyera, jeho ženy Marie a skladatele Hugo Alfvéna.

Vztah manželů Krøyerových působí na první pohled ideálně. Rodina je to krásná jako z obrázku, umělci se daří. Duševně chorý Søren ale čím dál víc propadá svým běsům a stahuje s sebou i svoji manželku. Marii pomalu dochází síly, život po boku nevyzpytatelného Sørena se stává čím dál víc nesnesitelným - nakonec skončí v psychiatrické léčebně. Aby Marie aspoň na chvíli zapomněla, srovnala se s tím, že Søren už není tím mužem, kterého si brala, odjíždí na pozvání své přítelkyně do Švédska, kde potká skladatele Hugo Alfvéna (jehož mimochodem hraje herec islandského původu Sverrir Gudnasson). Jako by se jí najednou celý svět změnil. Marie má pocit, že konečně našla v životě klid a mír. Trnitá cesta životem ale zdaleka nekončí. Marie totiž kromě musí čelit dobovým konvencím, které tragickému milostnému trojúhelníku moc velké šance na přežití nedávají...

Marie Krøyer je podívaná, která rozhodně stojí za to, tak si to nenechte ujít, pakliže je to aspoň trochu ve vaší moci! :)


Obrázek: www.visitdenmark.se

středa

Švédské recepty: Chokladrutor neboli čokoládové kostky

Venku je trochu pošmourno a to by jednoho mohlo trochu rozladit. Když si ale upečete chokladrutor a k tomu si dáte hrnek dobré kávy, máte jistou naději, že vás čerstvě naplavený endorfin a kofein uchrání podzimního smutku.




Na přibližně 30 kousků potřebujete:
  • 200 g másla
  • 2 dl (asi 180 g) krystalového cukru
  • 2 dl (asi 150 g) třtinového cukru
  • 4 vejce
  • 4 dl (240 g) mouky
  • 1 dl (asi 40 g) kakaa
  • 1 a 1/2 kávové lžičky prášku do pečiva
  • 2 kávové lžičky vanilkového cukru
  • špetku soli

A na posypku:
  • nadrcené oříšky, pistácie (každého stačí asi 60 g) a asi 75 g nastrouhané bílé čokolády

A co teď s tím?
  • smíchejte mírně rozehřáté máslo s krystalovým a třtinovým cukrem a důkladně propracujte
  • během procesu přidejte vejce
  • sesypte si dohromady mouku, kakao, prášek do pečiva, vanilkový cukr a špetku soli
  • důkladně si to všechno promíchejte, dokud nevznikne hladké těsto
  • nalijte těsto na plech s pečicím papírem, rovnoměrně rozetřete a posypte oříšky
  • vložte do trouby, pečte přibližně 25 minut (losi ale z vlastní zkušenosti doporučují neustále u trouby stát, neb každá trouba peče jinak)
  • nakonec posypte čokoládou, nakrájejte na kostky a radujte se ze života i chokladrutor


 Obrázek pochází z blogu šikovné Emilie: http://emiliesskafferi.blogg.se/

úterý

Hejsan a Svejsan se vrací!

Možná jste už ani nedoufali, ale nezoufejte, neposední losové se k nám opět vrací. Vysílat budeme poprvé už pozítří, tedy 3. října v 17:00 na stanici Radio R.

Tentokrát k nám na návštěvu přijde Jája, která strávila rok ve Švédsku jako dobrovolnice. Co taková práce obnáší? Co Jáju nejvíc překvapilo a kam se všude podívala? Pokud máte sami nějaké otázky, sem s nimi a my se zeptáme. A hlavně se ve čtvrtek nezapomeňte správně naladit ;)