Hans Christian pocházel z chudé rodiny žijící toho času v Odense. Rodinné poměry byly neradostné: matka byla pradlena propadla alkoholu, otec švec, dědeček místní podivín, nevlastní sestra šlapala chodník. V jedenácti letech musel začít pracovat, protože otec zemřel a rodina tak přišla o živitele. Malý Hans Christian si tehdy vytvořil svůj vlastní svět - hodně četl (jeho oblíbencem byl Shakespear) a propadl loutkovému divadlu. Později se snažil prosadit jako loutkoherec v Kodani, bohužel neúspěšně. V Kodani ale potkal člověka, který do života mladého herce významně zasáhl. Vydobyl mu totiž stipendium krále Frederika VI. a Hans Christian tak započal studia na gymnáziu ve Slagelse, nutno dodat, že nepříliš úspěšně. O tom pohádkářově životním období ostatně vznikl zajímavý film - Mladý Andersen.
V roce 1822 vydal Hans Christian Andersen první knihu - Duch v Palnatokově hrobu. Literární prací se ale ještě dlouhá léta nebyl schopen uživit, a tak žil více méně z podpory a darů ostatních. Ve 40. letech se mu začalo dařit lépe, napsal celkem více než 150 pohádek. Pohádkový žánr však nikdy nepovažoval za plnohodnotný, byť zrovna pohádky jsou tou nejznámější a nejoblíbenější částí jeho práce.
Hans Christian byl bezpochyby komplikovaná osobnost. Snad kvůli svému původu úpěnlivě dbal na svůj vzhled, velmi mu záleželo na uznání, a těžko proto snášel kritiku. Jako dítě propadal záchvatům vzteku a leckdy jednal až necitelně. Nikdy se zcela nevyrovnal se svojí homosexualitou, a také odmítal jakékoliv fyzické sblížení ať už s ženou, či mužem. Někteří jej také považují za pedofila. Jeho pohádky ostatně také nejsou nijak zvlášť veselé. Často končí špatně, hlavní hrdinové něco hledají, touží po něčem nedosažitelném a jsou nešťastní. Že se v nich Andersenova osobnost odráží, je tedy nanejvýš zjevné.
Oblíbený pohádkář zemřel v roce 1875. Jeho pohřbu, v den, který byl prohlášením dnem národního smutku, se účastnil dokonce i král Kristian IX.
Obrázek: http://www.theguardian.com/books/2012/dec/13/hans-christian-andersen-first-fairytale
Žádné komentáře:
Okomentovat