Vysílání nabité hudbou a informacemi o Skandinávii každý čtvrtek v sudém týdnu od 18 hodin na www.radior.cz!
Další vysílání již 17. května!
ARCHIV VYSÍLÁNÍ zde!

pátek

Co byste neměli vynechat, až budete cestovat po Gotlandu a Špicberkách

Teoretické juchání nad úžasností severu je sice fajn, ovšem ještě lepší je se na sever přímo vydat. 
A co byste tam neměli vynechat? Pár tipů už pro vás máme, ale co člověk, to jiné cestovatelské představy. Podělte se s námi o svoje zážitky a tipy;) Na pořadu dne Gotland a Špicberky!



 Pokud máte rádi historii, pak je Gotland místem, které byste měli rozhodně navštívit. Tento největší švédský ostrov se nachází v  Baltském moři. Ostrov Gotland spadá do stejnojmenné provincie, jejímž správním městem je Visby. Toto nádherné a pravděpodobně nejzachovalejší středověké město v  celé Skandinávii je právem na seznamu UNESCO. Nejpozoruhodnější pamětihodností nacházející se ve Visby je zeď dlouhá 3,5 km – tzv. ringmuren, která byla postavena, aby chránila obyvatele před nepřáteli. 
Ne nadarmo se říká, že ať už se nacházíte na Gotlandu kdekoliv, zcela určitě nejste daleko od kostela. Ve Visby jsou zříceniny kostela prakticky na každém rohu a na celém Gotlandu jich pak najdeme asi 90.
Pokud chcete zažít historickou atmosféru na vlastní kůži, doporučujeme vám navštívit Středověký festival, který se koná vždy jeden týden v  srpnu. Vrátíte se v  čase a budete se v  ulicích potkávat s  dvorními šašky, žebráky, měšťany, zhlédnete tematické přednášky nebo divadelní hry. A pokud by vám to stále bylo málo, pak je tu pro vás Viking Village. Zde se ve vikinské vesnici postavené přesně jako v  9. století naučíte střílet z  luku, péct chleba, vyrábět šperky a mnohem více.
Jestli jste se rozhodli Gotland navštívit, můžete vyrazit trajektem z  města Nynäshamn vzdálené asi 60 km jižně od Stockholmu. Za tři hodiny budete na ostrově! Tak to vezměte při jednom, když už tam budete;)

Zdroj: www.maxgiovagnoli.com/


Špicberky, známé jako „Země studeného pobřeží“, je souostroví vzdálené 640 kilometrů na sever od Norska. Jsou jen o málo menší než Česká republika. Přestože je znali už Vikingové, byly ostrovy znovu objeveny v  roce 1596. Nejdříve na nich vznikla velrybářská stanice, později zde působili lovci tuleňů a kožešinové zvěře. Od roku 1773 sloužily jako základny pro expedice k  severnímu pólu. Převratný byl nález ložisek uhlí, kdy zde těžilo několik států. Od 90. let však v  těžbě pokračují jen Norsko a Rusko. Těžba uhlí vzrůstá přes léto, kdy počet obyvatel stoupá až k 4000. Nejvíc tu žije Norů, neboť Špicberky jsou ostrovy pod norskou správou. Druhou nejpočetnější skupinou jsou Thajci.
Jen na 10 % povrchu souostroví se vyskytuje vegetace. Celých 60 % je pokryto ledovcem, 30 % je holá skála. Nejpoužívanějším dopravním prostředkem jsou zde sněžné skútry.
Na světě už není mnoho míst, která si dodnes dokázala uchovat původní tvář. Špicberky jsou jedním z  mála míst, kde přírodní procesy dosud nebyly nenávratně narušeny člověkem. O tom svědčí třeba jedno ze základních pravidel pobytu na ostrovech: „Neopouštějte své obydlí beze zbraně a bez znalosti jejího použití!“ Pokud se pohybujete terénem, musíte počítat s tím, že jste tu jen hostem. Tohle je země ledních medvědů a rychle se měnícího počasí. Přes zdánlivou pustotu je tato „brána“ Arktidy domovem pro několik druhů savců  a množství ptáků.

Zdroj: turisimo.cz

Žádné komentáře:

Okomentovat