Nobelova cena je ocenění každoročně udělované za zásadní vědecký výzkum, technické objevy či za přínos lidské společnosti.
V současné době se uděluje v následujících oborech: fyzika, chemie, fyziologie a medicína, literatura, mír; dále se také uděluje Cena Švédské národní banky za rozvoj ekonomické vědy na památku Alfreda Nobela, běžně označovaná jako „Nobelova cena za ekonomii“. Nobelova cena se uděluje každoročně od roku 1901 na základě poslední vůle švédského vědce a průmyslníka Alfreda Nobela, vynálezce dynamitu. Ve všech oblastech, v nichž se uděluje, je považována za nejprestižnější ocenění. Každý držitel Nobelovy ceny má kromě medaile a diplomu nárok také na finanční odměnu, která v současnosti činí 8 miliónů švédských korun (cca 23 miliónů českých korun).Prestižní ceny se letos rozdávají od pondělí 8. října.
Nobelova cena za fyziologii a medicínu: v pondělí 8. října v 11:30
Nobelova cena za fyziku: v úterý 9. října v 11:45
Nobelova cena za chemii: ve středu 10. října v 11:45
Nobelova cena míru: v pátek 12. října v 11:00
Cena Švédské národní banky za rozvoj ekonomické vědy na památku Alfreda Nobela: v pondělí 15. října nejdříve ve 13:00, jak píší na stránkách nadace.
Nobelova cena za literaturu: ve čtvrtek 11. října ve 13:00. Datum vyhlášení bylo jako obvykle oznámeno až v první den udělování cen.
Letošní laureáti Nobelovy ceny za medicínu jsou Brit John Gurdon a Japonec Šinja Jamanaka za výzkum kmenových buněk. Ukázali, že buňky v našem těle se mohou vrátit do svého dětství a stát se "někým jiným". Postup chtějí využít lékaři k náhradě postižených tkání a částí těla.
Francouz Serge Haroche a Američan David Wineland si odnesli letošní Nobelovu cenu za fyziku. Ocenění vědci pracují v oboru kvantové optiky a dokázali změřit kvantové efekty s minimálním přípustným narušením stavu měřených částic. Jejich postupy mají velký teoretický význam a budou mít i praktické využití.
Američané Robert Lefkowitz a Brian Kobilka získali letošní Nobelovu cenu za chemii. Vědci pracují na chemii lidských těl a komise je ocenila za práci na velmi podrobném popisu receptorů, kterými buňky komunikují. Tyto části buněk jsou cílem velké části dnešních léků.
Nobelovu cenu míru pro letošní rok získala Evropská unie. Porota ocenila její roli při sjednocování kontinentu. Rozhodnutí prý bylo tentokrát jednomyslné a porota k němu přistoupila i přes to, že si byla vědoma jisté kontroverze, jak uvedl předseda pětičlenného výboru Thorbjörn Jagland.
Při samotném zdůvodňování rozhodnutí pak předseda Nobelova výboru Thorbjörn Jagland prohlásil, že výbor ocenil Unii za obnovu Evropy po světové válce, ale i za to, že po pádu Berlínské zdi a zhroucení komunistických režimů vnášela stabilitu do někdejších socialistických zemí.
Rozhodnutí Nobelova výboru udělit Nobelovu cenu míru Evropské unii vyvolalo rozporuplné reakce. Zatímco proevropští politici jsou potěšení a rozhodnutí výboru hájí, euroskeptici označují letošní udělení ceny za vtip nebo ostudu.
Držitelem Nobelovy ceny za literaturu pro rok 2012 byl ve čtvrtek ve Stockholmu vyhlášen čínský spisovatel Mo Yan. V češtině zatím žádné jeho dílo nevyšlo.
Sedmapadesátiletý čínský spisovatel je považován za "čínskou odpověď" na Franze Kafku nebo Josepha Hellera. Výbor pro udělování Nobelovy ceny jeho výběr zdůvodnil tím, že dokáže s halucinačním realismem spojovat lidové příběhy, dějiny a současnost.
Američtí ekonomové Alvin Roth a Lloyd Shapley získali Nobelovu cenu za ekonomii za teorii stabilních tržních alokací a praktické návrhy optimální podoby trhů.
Jejich výzkum přispěl k poznatkům o tom, jak porovnávat rozličné ekonomické proměnné jako například studenty se školami či dárce orgánů s pacienty.
Žádné komentáře:
Okomentovat