Nějak se nám ty festivaly rozjely! Jeden svět vám ovšem ukáže pohled do jiných, skutečných míst prostřednictvím všemožných dokumentů. A co by to bylo za festival o lidských právech, kdyby se tam neobjevily i nějaké ty severské dokumenty, ať už na ožehavé téma Breivik, nebo muslimské ženy ve vězení.
Další užitečné informace zjistíte zde: http://www.jedensvet.cz/, tam najdete i trailery a rozšířené synapse filmů:)
Takže kdy?
18.-26. března v Brně na rozličných místech - v kině Art, sálu Břetislava Bakaly, Hadivadle a Uměleckoprůmyslovém muzeu.
Za kolik?
Chudí studenti přichází o argument, proč nejít - cena vstupenky je 80 korun; pokud si koupíte Kartu diváka v hodnotě 120 korun, budete mít vstupenky na filmy za polovic.
A teď to nejdůležitější - co?
Švédský dokument Dejte nám peníze pod taktovkou Bosse Lindqvista. 58 minut.
"Etiopii v polovině 80. let postihl extrémné hladomor. Záběry vyhladovělých lidé ve smrtelné agonii obletěly svět a podnítily slavné hudebníky Boba Geldofa a Bona Voxe k uspořádání obřího charitativního koncertu LiveAid. Film mapuje jejich humanitární aktivity, nevyhýbá se však ani odvrácené straně úspěchu, který zčásti stojí na vytváření stereotypního obrazu rozvojového světa a zároveň se neobejde bez nutnosti jednat i s autoritativními režimy. Režisér hledá odpověď na otázku: Jak vlastně správně pomáhat?"
Hraje se 18. března v 19.30 v HaDivadle, 24. března v 18.30 v malém sále kina Art
(pouze s anglickými titulky)
a 26. března v Kabinetu múz.
Na sever od slunce - norský dokument, spáchali Inge Wegge a Jørn Nyseth Ranum. Trvá 45 minut.
"Surfaři Inge a Jørn se rozhodli prožít si spojení s vodou a přírodou až na dřeň. Na devět měsíců se usadili na ostrově u břehů Norska daleko za polárním kruhem, kde našli nejen perfektní vlny, ale také spoustu naplavených odpadků. Na pláži chtějí zůstat, dokud neposbírají alespoň tunu toho, co se dennodenně přináší moře ze vzdálených míst. Fantastické záběry přírody, dobrodružného surfování i běžného pobývání na pláži spojuje radost ze života mimo civilizaci. Hrdinové si však zároveň musí zajistit základní podmínky k přežití."
Hraje se 19. března ve 20.30 v sále Břetislava Bakaly, 23. března v 19.30 v HaDivadle v rámci filmového maratonu a 25. března v 18.30 v malém sále kina Art (pouze s anglickými titulky).
Dalším filmem je dánský dokument Normální život od režisérky Mikaly Krogh, trvá 75 minut.
"Katrine je čilá dvanáctiletá dívka s dlouhými blond vlasy, obklopená vždy přáteli ze školy a z fotbalového týmu, zatímco Cecilie je o hlavu menší, bledá a hubená. Tyto dvě holčičky vypadají jako dvojčata na rodinných videích jen do svých dvou let, kdy se u Cecilie projevila leukemie a začal její dlouhý boj o život. Měsíce strávené v nemocnicích střídají okamžiky štěstí a naděje. Režisérka Mikala Krogh ukazuje, jak se běžná dánská rodina pokouší žít normální život v nejistotě, kterou přináší smrtelná choroba dítěte."
K vidění 23. března v 18.30 v Uměleckoprůmyslovém muzeu.
Další dánský dokument! Polibek od Putina, Lise Birk Pedersen, trvá 58 minut.
"Masové hnutí a demonstrace v Rusku nejsou výlučně věcí opozice. Také Putinovi příznivci se organizují do patriotického hnutí, které má své vůdce, mládežnické tábory, kongresy a demonstrace. Zvláště v době a místě očekávaných protestů opozice. Snímek je sondou do povahy masového provládního hnutí „Naši“. Na příkladu mladé a ambiciózní Máši Drokovové, asistentky komisaře Našich, film sleduje moderní a pozitivní tvář hnutí. Pozorování demonstrací a schůzí Našich, jakož i svědectví opozičního vůdce Ilji Jašina a známého blogera Olega Kašina však ukazují i druhou tvář hnutí: násilnou, nacionalistickou a štvavou. Nově zvolený komisař tuto tendenci na kongresu Našich vyjadřuje explicitně. Patriotka Máša se pomalu od agresivních metod Našich distancuje a nachází společnou řeč s Kašinem. Hnutí ale stále brání i přes nátlak, který je na ni pro její nové styky vyvíjen. Když je Kašin krutě zbit, Máša si musí vybrat."
K vidění 20. března ve 20.00 v Uměleckoprůmyslovém muzeu, 24. března ve 20.30 v HaDivadle a 25. března ve 20.00 v Artu (pouze s anglickými titulky).
Solární mámy natočili Američané, Dánové a Britové, trvá 75 minut.
"Rafea je matka čtyř dětí, která žije s manželem ve zchátralém stanu v zapadlé jordánské vesnici. Oblíbenou manželovou činností je polehávání na koberci, a Rafea je tak nucena se starat o chod skomírající domácnosti, i když vždycky chtěla od života víc. Když se naskytne možnost, že by se společně s dalšími ženami z jiných částí světa mohla vydat na několik měsíců do Indie, kde by ji naučili sestavovat a instalovat solární panely, je nadšená. Ale jen do chvíle, než se zeptá na svolení manžela – muž jí studijní pobyt nechce povolit. Snímek sleduje Rafeu a další ženy na inspirující, ale obtížné cestě k jinému využití svých schopností než k vaření, praní a péči o děti. Potýkají se přitom s předsudky, tradicemi patriarchální společnosti, nepochopením okolí a záští, ale také s vnímáním vlastních rolí, včetně úlohy matky, která kvůli svému osobnímu rozvoji musí na čas opustit potomky. Film je součástí mezinárodního projektu Proč chudoba?, který má za cíl vyvolat debatu o různých podobách chudoby ve světě."
20. března v 18.30 v Artu pouze s anglickými titulky, poté 22. března v 18.00 tamtéž a ještě 25. března ve 21.00 v Uměleckoprůmyslovém muzeu.
Statečná srdce - Kari Anne Moe, norsko-švédský dokument o 118 minutách.
"Původním záměrem režisérky Kari Anne Moe bylo popsat podstatu politické scény v Norsku, která bývá označována za nejkultivovanější demokracii světa. Během jednoho roku sledovala osudy čtyř mladých aktivních studujících, zástupců odlišných politických stran, kteří se rozhodli kandidovat ve studentských volbách. Do příběhů Johanny, Haakona, Sany a Henrika a jejich osobních dilemat, pochybností a přesvědčení však uprostřed léta 2011 vstoupí samozvaný „zachránce evropských tradic“ Anders Breivik, který povraždí na ostrově Utøya desítky mladých členů Norské strany práce. Jednou z těch, kdo jen těsně unikne řádění vraha, je i Johanna. Vyrovnat se s otřesným zážitkem je pro ni, stejně jako pro celé Norsko, nesmírně obtížné."
Hrají 19. března v 18.00 v sále Břetislava Bakaly, 21. března ve 20.00 v Artu (pouze s anglickými titulky) a 23. března ve 20.30 zase Art.
Ve vězení se burky nenosí, švédský 77minutový dokument.
"Jak svobodné jsou afghánské ženy? Pohled do ženské věznice poskytuje neobvykle otevřené svědectví o ženách v tradiční společnosti, které odmítly poslechnout muže a respektovat zákony stanovené tradicí. Nevěru, odmítání nucených manželství, ale i útěk z domova před násilím potom řeší státní soudy udělením dlouholetých trestů. Filmy rozplétá složité příběhy tří žen a rodinné konflikty, které byly příčinou jejich uvěznění. Ve vězení ženy paradoxně nacházejí určitou míru bezpečí, svobody a lidskosti."
19. března v 18.00 v Artu a 23. března v 18.30 opět v Artu s anglickými titulky.
A posledním severským filmem je dánský dokument Velvyslanec od režiséra Madse Brüggera, trvá 94 minut.
"Dánský novinář a filmař Mads Brügger odkrývá ve stylu špionážních filmů pozadí nelegálního obchodu s diamanty a diplomatickými pasy v Africe. Pod fiktivní identitou zámožného obchodníka získá za úplatu diplomatické krytí, poté cestuje do Středoafrické republiky, jedné z nejchudších zemí světa, avšak bohaté na diamanty. Pod záminkou obchodu zjišťuje, jakým způsobem by mohl drahocenný nerost vyvézt ze země a zpeněžit. Jeho hra se stává čím dál nebezpečnější - lidský život je v ní jen snadno odečitatelnou položkou.
Hrají 22. března ve 20.30 v Artu, 25. března ve 20.30 v Kabinetu múz a 26. března ve 20.00 v Artu s anglickými titulky.
Žádné komentáře:
Okomentovat